Abc przedsiębiorczości po wprowadzeniu konstytucji dla biznesu
Co zmieniło się po 30 kwietnia?
30 kwietnia weszła w życie tzw. Konstytucja dla Biznesu, czyli zbiór pięciu ustaw, które mają jeden cel. Jest nim ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w IV RP. Konstytucja dla biznesu wprowadziła szereg ułatwień przede wszystkich dla osób początkujących w biznesie. Dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzona:
- działalność nierejestrowana
- ulga na strat
- powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw
Działalność nierejestrowana jest jednym z wprowadzonych rozwiązań w kwestii abc przedsiębiorczości, które kiedyś było nie do przyjęcia w polskim prawie. Prowadzenie działalności bez rejestracji jest przywilejem dla osób, które chcą dorobić sobie do wypłaty lub sprawdzić czy ich „biznes” będzie się sprzedawał. Osoby, które osiągają maksymalny przychód z tytułu wykonywania usług, w ramach swej działalności, w kwocie do 1050 złotych nie muszą zgłaszać działalności do urzędu. Z osiągniętego przychodu będą musieli rozliczyć się z urzędem skarbowym w zeznaniu rocznym. Kolejną ważna zmianą wprowadzoną nowymi ustawami jest ulga dla młodych firm, która zwalnia z obowiązku płacenia składek ZUS, przez 6 pierwszych miesięcy. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych osób, które swój pierwszy biznes zakładają w bardzo młodym wieku i nie mają środków na regularne opłacanie wszystkich składek. Ponadto, to także dobre rozwiązanie dla samotnych matek, osób trwale bezrobotnych i ludzi z tak zwanej emigracji, które wróciły do kraju po latach nieobecności. W tym okresie przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną.
Co nie jest zakazane, teraz jest dozwolone, czyli co zmieniło się po wprowadzeniu konstytucji biznesu
Nowe ustawy dla poprawy relacji między przedsiębiorcami, a urzędami wprowadziły między innymi zasady:
- domniemania uczciwości przedsiębiorcy
- rozstrzygania niejasnych przepisów na korzyść przedsiębiorcy,
Dla osób, które borykają się z problemami i zatorami płatniczymi, stworzono bezterminowe zawieszenie działalności gospodarczej. Taka opcja dopuszcza zawieszenie działalności gospodarczej na okres 30 dni lub też na czas nieokreślony, bez potrzeby jej cyklicznego odwieszania lub też zamknięcia, po przekroczeniu dopuszczalnego terminu. Jeśli przedsiębiorca uzna, że jego firma ma szanse na dalszy rozwój, to ma także prawo wykonać automatyczne wznowienie działalności gospodarczej, bez potrzeby wypełniania wielu dokumentów i wizyty w urzędzie. Wszystkie powyższe udogodnienia mogą pomóc przedsiębiorcom w łatwiejszym prowadzeniu działalności gospodarczej. To ważne, szczególnie dla osób, które od dawna noszą się z zamiarem otwarcia własnej firmy, ale obawiają się zbytniej biurokracji.