Jak ważna jest idea „Long Life Learningu” czyli uczenia się przez całe życie, wiedzą już wszyscy. Ale czy mamy świadomość jaki jest cel edukacji dorosłych?
Cel edukacji dorosłych to:
- zwiększenie atrakcyjności osób dorosłych na rynku pracy,
- umożliwienie rozwoju osobistego,
- wzrost wiedzy i kompetencji,
- dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości rozwoju zawodowego.
Korzyści wynikające z kształcenia rozpatrywać można w kategoriach pożytku dla konkretnej osoby (jednostki) oraz dla firmy, w której pracuje. Osoby posiadające w sobie chęć do nauki i zwiększenia własnej wiedzy, potrafią lepiej rozumieć otaczającą ich rzeczywistość, zachodzące w ich pracy zjawiska, zmiany itp. Kształcenie dorosłych powinno więc wynikać przede wszystkich z własnych potrzeb i oczekiwań osób względem siebie.
Korzyści wynikające z kształcenia dla konkretnego człowieka
Podstawową korzyścią z uczestnictwa w różnego rodzaju formach edukacji przeznaczonej dla osób dorosłych, jest podniesienie własnej atrakcyjności na runku pracy.
Dotyczy to zarówno rynku zewnętrznego – dla osób poszukujących zatrudnienia lub lepszej pracy – ale również rynku wewnętrznego – dającego możliwość awansu w aktualnym miejscu zatrudnienia.
Kolejną pozytywną stroną kształcenia jest podniesienie własnych kompetencji, dające możliwość wykonywania bardziej złożonych zadań, awansu czy też wzrostu wynagrodzenia.
Wykorzystywanie edukacji do wzrostu umiejętności i kwalifikacji przyczynia się do zwiększenia satysfakcji z pracy, motywacji do wykonywania obowiązków, a co za tym idzie do samorealizacji.
Korzyści wynikające z kształcenia dla firmy
Podstawowa korzyścią wynikającą z kształcenia pracowników jest zwiększenie kapitału ludzkiego firmy.
Pracownicy, którzy uczestniczą w organizowanych kursach, szkoleniach, czy też innych formach edukacji nadążają za zmianami, potrafią dostosować się do nowych zadań czy obowiązków, są bardziej wydajni. Firma, która dba o rozwój pracowników, może liczyć na ich wzrost zaangażowania, motywacji do pracy, ale także przywiązania do firmy i współpracy z nią. W organizacjach, które rozumieją potrzebę ciągłego dbania o rozwój pracowników, występuje lepsza komunikacja pomiędzy pracownikami a kierownictwem oraz większa akceptacja zmian. Firmy te posiadają również lepszy wizerunek na rynku pracy, dzięki czemu mają szansę na zatrudnienie najlepszych ludzi.
Sposoby edukacji dorosłych
Kształcenie dorosłych w różnych formach pozaszkolnych powoduje wzrost ich atrakcyjności na rynku pracy i dostosowanie się do aktualnej sytuacji zawodowej.
Do kształcenia dorosłych wykorzystuje się różne formy, metody i narzędzia, które wymagają aktywnego udziału słuchaczy przez co są najbardziej efektywne i skuteczne.
Uczestnicy podczas kursów i szkoleń powinni przejść przez cztery etapy uczenia się:
doświadczenie – analiza – teoria – praktyka.
Szkolenia e-learningowe mają za zadanie pobudzić uczestnika do działania i rozbudzić jego chęć do sięgania po więcej wiadomości. Kursy on-line wymagają większego wysiłku ze strony uczestnika, który tak naprawdę pracuje sam. Uczestnik przekłada własne doświadczenia do analizy i teorii, a następnie sam wprowadza nową wiedzę w praktykę.
Wartością dodaną nauki przez internet jest rozbudowanie umiejętności interpersonalnych takich jak zarządzanie sobą w czasie, samodzielność, samodyscyplina czy wytrwałość w działaniu.