Delegowanie zadań – dlaczego warto to robić?

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Delegowanie zadań – dlaczego warto to robić?

Delegowanie zadań – dlaczego warto to robić?

Delegowanie zadań to bardzo pomocna umiejętność niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą czy menadżerem dużej firmy. Ta umiejętność przydaje się także w domu 🙂 Aby oszczędzić czas i poprawić swoją produktywność warto realizację części zadań przekazać innym, aby móc zająć się lepiej tym co dla nas kluczowe. Dlaczego warto to robić?

Strach przed podjęciem pierwszego kroku

Aby umiejętnie przydzielać zadania swoim pracownikom trzeba niewątpliwie się tego nauczyć. Szefowie często mają obawy przed tym, że z uwagi na z góry określone obowiązki dotyczące stanowiska, wyznaczanie kolejnych zadań może spowodować przeciążenie. Pomimo to mają również odczucia, że sami nałożonym na siebie obowiązkom nie sprostają. Ponadto kwestia czasu spędzonego nad tym, aby wytłumaczyć o co chodzi w zadaniu, wytłumaczeniu zasad oraz późniejszym sprawdzeniu czy zostało zrobione to dobrze, zniechęca do podjęcia działania przekazania pracy.

Uświadomienie sobie jednak jakie korzyści przyniesie nam przekazanie obowiązków innym niż opieranie się tylko i wyłącznie na własnych zasobach będzie pierwszym krokiem pokonania strachu przed delegowaniem zadań.

Znajdź ukryte talenty

Pomimo pojawiających się w głowie obaw, warto spojrzeć na delegowanie zadań również z innej strony. Wyszukanie wśród swoich pracowników tych najbardziej zaufanych i podjęcie próby przekazania niektórych swoich obowiązków właśnie im. Taka opcja prędzej czy później doprowadzi do tego, że osoby te, aby poradzić sobie z zadaniami, zaczną rozwijać swoje umiejętności. Przekazywanie obowiązków może również wpłynąć na identyfikację ukrytych talentów w firmie, które mogą pretendować do zdobywania awansów. Co najważniejsze pozwoli nam to samym zająć się trudniejszymi i ważniejszymi rzeczami, dzięki czemu korzyści uzyskuje cała firma.

Zasada szacunku wobec pracownika

Jeśli zdecydujesz się wdrożyć w życie delegowanie zadań powinieneś pamiętaj o zasadzie wzajemnego szacunku. Traktowanie podwładnych jako kogoś do wykonania „brudnej roboty” na dłuższą metę nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlatego jedynie jeśli zadania będą przydzielane z głową i w sposób przemyślany rozdzielane wśród członków zespołu jest szansa, aby praca w firmie była płynna i ruszyła do przodu, a pracownicy działali efektywnie.

Umiejętność delegowania zadań jak każdą inną, trzeba dobrze wypracować i się jej nauczyć. Dlatego, aby robić to z głową warto zgłębić wiedzę w tym temacie wykorzystując na przykład dostępny w ofercie Centrum Szkoleń MG-edu kurs dotyczący Zarządzania zespołem.