Jak uzyskać dotację na otwarcie własnej działalności zastanawia wiele przedsiębiorczych osób, które marzą o własnej firmie. Własna firma jak i każda praca ma swoje plusy i minusy. Osoby, które chcą rozpocząć swój biznes powinny na początku rozważyć wszystkie za i przeciw, aby uchronić się przed rozczarowaniem taką formą zarobkowania.
Własna firma – plusy i minusy
Prowadzenie działalności gospodarczej jest trudnym i wymagającym zadaniem. Własna firma, w szczególności mała jednoosobowa działalność gospodarcza to praca na więcej niż cały etat.
Plusem własnej firmy jest na pewno satysfakcja z osiąganych wyników, niezależność i możliwość samorealizacji. Własna firma to praca bez nadzoru szefa, dająca możliwość dopasowania godzin pracy do osobistych potrzeb czy sytuacji życiowych bez tłumaczenia się komukolwiek. W swojej firmie nie masz górnej granicy zarobków.
Minusem jest praca ponad standardowy wymiar czasu, brak płatnego urlopu, brak poczucia stabilności finansowej. Przedsiębiorca musi wywiązywać się ze zobowiązań wobec ZUS, US, pracowników, być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.
Duża ilość zadań i obowiązków właścicieli małych firm sprawia, że nie każdy wytrzymuje na rynku jako przedsiębiorca. Jeśli jednak osoba podjęła decyzję o otwarciu działalności może na początek uzyskać wsparcie.
Dotacje na otwarcie działalności gospodarczej
W Polsce istnieje specjalny program wsparcia dla osób bezrobotnych, planujących założenie własnej firmy. Podstawą jest dotacja w wysokości sześciokrotności średniego wynagrodzenia, w 2018 r. wynosi ponad 26000 zł, choć wysokość dotacji jaką otrzymamy może być zmniejszona. Dotacja ta jest przeznaczona na rozpoczęcie działalności. Możemy za nią zakupić sprzęt niezbędny w naszej pracy, surowce do produkcji albo towar, którym będziemy obracać. Osoby, które starają się o dotację z urzędów pracy są zobligowane do ukończenia kursu przedsiębiorczości. Nasza placówka oferuje taki kurs w formie online, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu. Należy pamiętać, że uzyskane dokumenty są powszechnie honorowane.
Na przedsiębiorców i na osoby rozpoczynające działalność czekają pieniądze i wsparcie z europejskich funduszy strukturalnych. W latach 2007-2014 pieniądze na dotacje dla małych przedsiębiorstw były ulokowanie głównie w działaniach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz Regionalnych Programach Operacyjnych w poszczególnych województwach. Często dotacje „unijne” są korzystniejsze od otrzymywanych w Urzędzie Pracy, warto więc poszukać odpowiednich możliwości
Kolejną możliwością są agencje rozwoju regionalnego, fundusze rozwoju przedsiębiorczości albo izby gospodarcze. Wiele z tych organizacji prowadzi programy i projekty finansowane z Unii Europejskiej, mające wspierać rozwój małej przedsiębiorczości. Ich oferta obejmuje pożyczki na start, liczne szkolenia i programy pomocowe. Są to najczęściej organizacje non profit, więc oferowane kredyty są raczej tanie.