Obowiązki pracodawcy w czasie upałów
Kiedy w okresie wakacyjnym nadchodzi fala upałów to dla przebywających na urlopach zapewne będzie to powód do radości, natomiast dla pozostających w pracy może to być bardzo uciążliwy czas. Aby to przetrwać, a praca nie straciła na efektywności muszą być zapewnione odpowiednie warunki, zatem jakie wymagania stawiane są przed pracodawcą w czasie wysokich temperatur?
Najważniejszy dostęp do czystej wody pitnej
Obowiązek nieodpłatnego zapewnienia pracownikom zimnych napoi reguluje kodeks pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, podczas kiedy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniach. Jeśli pracownicy pracują na wolnym powietrzu taki obowiązek musi być spełniony już przy temperaturze 25 stopni. Pod pojęciem napoje rozumie się przede wszystkim czystą wodę, w niektórych przypadkach pracy fizycznej, może ona być wzbogacana w sole mineralne i witaminy. Pracodawcom, którzy nie dotrzymują tego obowiązku może grozić kara grzywny od 1000 do 30 000 zł.
Pracownicy fizyczni wykonujący brudzącą pracę w przestrzeni otwartej, w wysokiej temperaturze, powinni mieć zapewniony w celach higienicznych dostęp do 90 litrów wody dziennie.
Udogodnienie nie będące obowiązkiem pracodawcy
Pracodawca w miarę swoich możliwości powinien zapewnić dogodne warunki pozwalające na wydajna pracę, obniżając temperaturę w pomieszczeniach. Pomocne w tym przypadku będą rolety, wentylatory czy klimatyzatory. Jeśli zostają zastosowane klimatyzatory, to obowiązki pracodawcy obejmują również dbanie o jego sprawność, odgrzybianie oraz czyszczenie, aby nie były dodatkowym zagrożeniem. Pamiętać trzeba również, różnica temperatur przy zastosowaniu klimatyzatorów nie szkodziła zdrowiu pracowników.
Wykorzystanie prawa pracodawcy
W przypadku bardzo trudnych warunków pracy, pracodawca ma prawo skrócić czas pracy, nie obniżając przy tym wysokości wynagrodzenia. Ponadto w przypadku pracowników fizycznych pracujących na przestrzeni otwartej, mogą być zarządzone przerwy w pracy w godzinach największego nasłonecznienia. Przepisy nie uwzględniają maksymalnej temperatury, przy której to prawo może być wykorzystane. Jedynie w przypadku pracowników młodocianych prawo reguluje zakaz ich pracy gdy temperatura przekracza 30 stopni C a wilgotność powietrza 65%.
Reasumując, według przepisów, obowiązki pracodawcy w czasie upałów to przede wszystkim dostarczenie napojów swoim pracownikom. Pozostałe możliwości są dobrą wolą pracodawcy, na które warto zwrócić uwagę, aby praca była efektywniejsza i nie prowadziła do wyczerpania pracowników.