Plusy aktywności zawodowej kobiet – zadowolona ONA

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 4 min. Czytaj

Plusy aktywności zawodowej kobiet – zadowolona ONA

Dlaczego kobieta powinna pracować zawodowo?

W Polsce zaczyna rodzić się tendencja, na brak aktywności zawodowej kobiet, czyli nieobecności na rynku pracy. Różne są tego stanu przyczyny, może to być zbyt niskie wynagrodzenie w zawodach kobiecych czy brak możliwości pogodzenia życia zawodowego z opieką nad dziećmi.

Każdy dokonuje swoich wyborów życiowych i ma prawo ułożyć sobie życie tak aby był szczęśliwy. Warto jednak zastanowić się czy rezygnacja z własnego rozwoju w sferze zawodowej będzie miała pozytywne czy negatywne skutki w odniesieniu do rodziny, życia codziennego, a przede wszystkich własnego samopoczucia i szczęścia.

Plusy aktywności zawodowej kobiet

Aby naświetlić pozytywne aspekty świadczące o tym dlaczego kobieta powinna pracować, poniżej kilka do tego powodów:

Bycie niezależną

– różne sytuacje w życiu się zdarzają, na które nie mamy wpływu. Może to być poważna choroba czy śmierć partnera, rozstanie z partnerem. Jeśli jesteśmy od kogokolwiek uzależnione może okazać się w takich sytuacjach, że zostaniemy na lodzie. Kobiety, które latami nie pracują zawodowo, nie mają ubezpieczeń na życie, mogą w takich momentach znaleźć się ciężkiej do udźwignięcia sytuacji.

Dobre samopoczucie

– zamknięcie się tylko na przebywanie w domu i opiekę nad dziećmi niestety w większości prowadzi ostatecznie do frustracji i braku pewności siebie. Każda z nas marzy o tym żeby wyjść do ludzi, zrobić makijaż, fryzurę i ładnie się ubrać. Praca w domu prowadzi często do zniechęcenia zadbania o siebie. Nierzadko matki pracujące mówią, że idą do pracy odpocząć, jeśli oczywiście jest to praca zgodna z upodobaniami.

Poczucie wolności

– mimo, że pieniądze szczęścia nie dają, poczucie, że samemu się na coś zapracowało daje dużo większą satysfakcję w gospodarowaniu tymi pieniędzmi. To zaś przekłada się na możliwości decydowania o sobie (wolność) i poczucie, że poradzisz sobie w różnych sytuacjach.

Pozytywny egoizm

– myślenie o sobie może też mieć pozytywny aspekt. Nie tylko w kwestii wyglądu, ale przede wszystkim myślenia o własnej wartości, poczuciu bycia potrzebną, ładną, samodzielną i mądrą. Nie wszystkie te kwestie zapewni praca zawodowa, ale na pewno większość z nich ułatwi.

Rozwój i realizacja swoich celów

– każda z nas ma swoje marzenia i cele, które chciałaby realizować. Rezygnowanie całkowicie z pracy zawodowej i odkładanie swojego rozwoju na później sprawia, że po latach kiedy dzieci są już samodzielnie, powrót na rynek pracy jest dużo trudniejszy. Dbałość o swój rozwój osobisty wzmacnia również naszą samoocenę i pewność siebie.

Szczęśliwe macierzyństwo

– szczęśliwa matka to również szczęśliwe dzieci. Fakt jest taki, że w Polsce jest jeszcze za mało udogodnień zachęcających matki do pracy jeśli same nie mają takiej motywacji. Zbyt mała dostępność żłobków czy innych możliwości opieki nad dziećmi w przypadku kiedy nie ma możliwości pomocy ze strony dziadków, zarobki nieadekwatne do ponoszonych na dzieci kosztów czy brak możliwości elastycznych godzin pracy zniechęca kobiety do podjęcia pracy. Duża część mam pozostających w domu stwierdza natomiast, że ten czas nie zawsze poświęcają swoim dzieciom. Obowiązki takie jak pranie, sprzątanie, gotowanie itp. sprawiają, że już nie mają czasu i ochoty na zabawę z dzieckiem.

Poprawa relacji partnerskich

– w dzisiejszych czasach coraz bardziej dąży się do związków partnerskich, gdzie kobiety i mężczyźni wzajemnie się uzupełniają i wspierają także w kwestii zawodowej. I to właśnie mężowie chcąc mieć szczęśliwą, a nie pełną frustracji żonę powinni zachęcać je do rozwoju zawodowego, jednocześnie wspierając w obowiązkach domowych i opiece nad dziećmi. Dzięki takiej sytuacji relacje związkowe układają się dużo lepiej.

Podsumowując

Szczęśliwa kobieta to spełniona kobieta. Można spełniać się w roli matki pozostając w domu i prowadząc gospodarstwo domowe dopóki dzieci są małe i niesamodzielne. Natomiast przychodzi czas kiedy te dzieci coraz mniej potrzebują całodziennej asysty. Może jednak warto pomyśleć o sobie na przyszłość, odważyć się i zainwestować w siebie, swoją wiedzę, pewność siebie i niezależność.

Można to robić już podczas opieki nad najmłodszymi dziećmi uczestnicząc w szkoleniach online

Jeśli nie masz funduszy na zmianę lub podniesienie swoich kwalifikacji, rynek pracy oferuje teraz różne możliwości. Wiele firm prowadzi projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, które dają możliwość darmowego odbycia szkoleń czy kursów, nastawione na aktywizację zawodową i wspierające powrót na rynek pracy.

Przy dobrej organizacji i chęciach wielu matkom udaje się pogodzić życie zawodowe z macierzyństwem nie odbierając czasu dla dzieci czy partnera. Pracujące maki nierzadko chętniej spędzają każdą wolną chwilę z dziećmi, czerpiąc z tego więcej radości.