Rekrutacja jako niezbędny proces kadrowy

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Rekrutacja jako niezbędny proces kadrowy

Specjalista ds. rekrutacji to pasjonujący zawód dający możliwość zatrudnienia w firmach:

  1. zajmujących się doradztwem personalnym,
  2. szkoleniowych,
  3. outsourcingowych,
  4. w agencjach pośrednictwa pracy

Rekrutacja to niezbędny proces kadrowy w każdej firmie.

Odpowiednio dobrany personel firmy jest jej głównym atutem w walce konkurencyjnej oraz stanowi podstawową przewagę rynkową. Stąd tak ważny obecnie jest proces wyboru i doboru odpowiednich kandydatów do pracy. Na globalnym rynku, coraz mniej liczą się konkretne umiejętności a coraz bardziej “talent”, i to właśnie podstawowym zadaniem specjalisty ds. rekrutacji jest “wyłowienie” talentu, którego potencjał pozwoli na zwiększenie wartości konkurencyjnej jego pracodawcy. Dlatego właśnie “rekruterzy” zwani też “HR-owcami”są grupą zawodową, która nabiera coraz większego znaczenia w hierarchii służbowej nowoczesnych, rozwojowych firm. Podstawowe obowiązki specjalisty ds. rekrutacji polegają na zaplanowaniu i zrealizowaniu całego procesu naboru do firmy, tak aby wyłowić, wyselekcjonować oraz przedstawić pracodawcy odpowiednie kandydatury, spełniające wszystkie podstawowe wymagania.

Rekrutacja, a selekcja

Rekrutacja jest szeregiem procesów określających potrzeby kadrowe firmy oraz poszukiwania i zachęcania potencjalnych kandydatów do ubiegania się o dane stanowisko.

Wyróżniamy dwa rodzaje rekrutacji

  • wewnętrzna – to poszukiwanie kandydatów wśród osób zatrudnionych już w danej firmie
  • zewnętrzna – to poszukiwanie kandydatów o pracę spoza kadry firmy

Selekcja jest procesem oceny wiedzy zawodowej kandydatów,dokonywania decyzji,  wyborów, zatrudnienia.

Etapy procesu rekrutacyjno – selekcyjnego:

  • etap I – diagnoza potrzeb kadrowych firmy oraz określenie wymagań wobec pracownika. Jest to etap wstępny rekrutacji, który polega na wytyczeniu celów i kierunku działania, opisania stanowisk pracy i profili pracowniczych.
  • etap II – przyciąganie kandydatów i dotarcie do niech – etap ten polega na przeglądzie i ocenie źródeł pozyskiwania pracowników (wewnątrz organizacji jak i poza nią), np. baza danych, ogłoszenie o pracę, korzystanie z usług agencji i konsultantów.
  • etap III – ocena przydatności zawodowej – etap polegający na pomiarze i ocenie wiedzy i kompetencji, predyspozycji, kwalifikacji i doświadczenia pracowników, poprzez zastosowania technik selekcyjnych.
  • etap IV – wybór właściwy kandydata – etap polegający na decyzji – wyborze właściwego kandydata i przygotowaniu umowy o pracę.

Jak uzyskać kwalifikacje do pracy rekrutera?

Specjalista ds. rekrutacji oprócz posiadania odpowiednich cech osobowościowych, musi charakteryzować się również perfekcyjnym przygotowaniem merytorycznym. Oferujemy więc kurs, który stanowi doskonały fundament, pozwalający budować swoją karierę w dziełach HR. Opracowane lekcje przeprowadzają uczestnika przez cały proces rekrutacji opisując szczegółowo jego poszczególne etapy. Omówienie sprawdzonych metod rekrutacji, przystępna forma oraz wzory dokumentów i formularzy przydatnych w pracy rekrutera, to duże zalety naszego kursu.Forma zdalna daje możliwość nauki, w dowolnym wybranym przez kursanta momencie. Kurs z całą pewnością pomoże w  poszukiwania pracy w charakterze rekrutera, a także poszerzy i pogłębi wiedzę  pracowników działów HR.