Koronawirus a rekrutacja
Ze względu na koronawirusa w wielu przedsiębiorstwach dziś wstrzymuje się rekrutację, a wręcz niestety zwalnia pracowników. Patrząc jednak na swoją działalność przedsiębiorcy muszą pamiętać, że to ludzie są ich najważniejszym zasobem i bez nich trudno będzie wrócić do funkcjonowania, kiedy sytuacja ulegnie poprawie.
Na przetrwanie, a nawet rozwój mogą liczyć właściwie tylko te branże, które potrafią się przystosować do zmiennych warunków na rynku światowym i lokalnym. Bezrobocie w przewidywaniach ekonomistów bardzo wzrośnie, ale są firmy, które już teraz poszukują pracowników np. sklepy czy też producenci żywności.
Covid-19 wymusił jednak u pracodawców zmianę podejścia i wdrożenia bardziej innowacyjnych rozwiązań w czasie rekrutacji.
Analiza i ocena CV w procesie rekrutacji
Prowadzenie procesu rekrutacji pracowników do zadań łatwych nigdy nie należało. Wiedzą coś na ten temat zarówno pracodawcy małych przedsiębiorstw jak i specjaliści rekrutacji większych firm. Osoba prowadząca rekrutację musi w określonym czasie poradzić sobie z przejrzeniem kilkudziesięciu otrzymanych dokumentów aplikacyjnych. Z uwagi na powyższe czynniki najczęściej na przejrzenie każdego dokumentu ma tylko kilka sekund. Teraz jednak rekruterzy muszą znaleźć czas na dogłębną analizę dokumentów. Jak wygląda standardowa ocena CV?
-
Sprawna selekcja dokumentów
Aby proces selekcji dokumentów aplikacyjnych przeszedł w miarę sprawnie pierwszym z zadań rekrutera jest ustalenie profilu idealnego kandydata na oferowane stanowisko. Pomocne w tym wypadku będzie spisanie sobie listy cech, doświadczeń i umiejętności jakie powinien posiadać wymarzony kandydat. Posiadając taki spis, łatwiej będzie przeprowadzić szybka analizę zawartych w CV informacji.
Robiąc przegląd dokumentu, osoba rekrutująca powinna ocenić czy zawarte tam informacje odnoszą się do wymogów stawianych na oferowanym stanowisku. W procesie selekcji zostaje również przeprowadzona weryfikacja czy przesłany dokument został przygotowany pod kątem danej oferty czy w wersji „wyślij do wielu”.
-
Ocena poszczególnych punktów CV
Osoba rekrutująca robiąc przegląd umiejętności i osiągnięć ocenia korzyści, jakie mogą one przynieść firmie, zaangażowanie w wykonywanie poprzednich zajęć oraz poszukuje kompetencji, które są potrzebne na oferowanym stanowisku.
Wykształcenie oraz kwalifikacje są oceniane pod kątem wymagań zawodowych potrzebnych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Sprawdza się również czy kandydat rozwijał swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w kursach czy szkoleniach.
W części dotyczącej doświadczenia zawodowego pod uwagę jest brany na pewno ogólny przebieg kariery zawodowej oraz to, jak często kandydat zmieniał pracodawców, jakie stanowiska zajmował i komu podlegał oraz czy może sam kierował zespołem. Ważna dla pracodawcy jest również informacja o sukcesach oraz awansach w dotychczasowych pracach, najlepiej wyrażona w liczbach, a także o wykonywanych obowiązkach. W pracy z ludźmi warty zwrócenia uwagi będzie punkt dotyczący współpracy z klientami.
-
Estetyka CV
Końcowym etapem, choć czasem w selekcji branym pod uwagę na początku, jest ogólne pierwsze wrażenie, gdzie rekruter zwraca uwagę na odpowiednie uporządkowanie życiorysu oraz formę i przejrzystość – łatwość czytania. Jeżeli CV będzie pełne chaosu to nawet ogromne doświadczenie i niezwykłe umiejętności mogą nie pozwolić na to, aby ocena CV była pozytywna.
Bezpieczna rekrutacja
Po przeprowadzeniu selekcji dokumentów aplikacyjnych można przystąpić do kolejnego etapu rekrutacji. W wielu firmach zamiast spotkań bezpośrednich prowadzone są jednak rozmowy wirtualnie. Spotkania z wykorzystaniem komunikatorów lub internetu ograniczają bezpośrednie spotkania z klientem przez co są bezpieczniejsze. Tam gdzie spotkania nie da się uniknąć należy korzystać ze wzmożonych środków ostrożności. Kandydaci zgłaszający się na spotkanie stacjonarnie powinni mieć zapewnioną możliwość umycia i dezynfekcji rąk, a także powinna być zachowana odpowiednia odległość między kandydatem a rekruterem.