12 wskazówek na naukę przyjemną i efektywną!
Metodą na życie bez nudy jest…. – ciągły ROZWÓJ. Co robić, aby nauka sprawiała przyjemność i dawała zamierzone efekty?
Przeczytaj 12 poniższych WSKAZÓWEK, które mogą pomóc odnaleźć Ci chęci do podjęcia nauki.
Czerp radość ze zdobywania nowej wiedzy!
Nauka może stać się przyjemnością, a nie trudną do wykonania czynnością, do której wciąż szukasz motywacji. Na początek wystarczy, że zaplanujesz sobie kilkanaście minut dziennie o stałej porze, abyś nie mogła stosować wymówek typu „nie mam czasu”. Wydłużenie tego okresu, w razie potrzeby, będzie później łatwiejsze np. wyznaczając kilka dni w tygodniu.
Zrób pierwszy krok!
Dla większości z nas najtrudniej jest zacząć – zrobić pierwszy krok. Wypróbuj metodę małych kroczków. Nie przytłaczaj się ogromem informacji – zrób cokolwiek. Spróbuj przeczytać krótkie ciekawsze treści, stwórz kilka zdań, zrób proste ćwiczenia, a później „pójdzie” już łatwiej…
Działa to tak jak u dzieci zaczynających przygodę z chodzeniem…- najtrudniej jest im wstać i ruszyć to przodu, a później nie chcą się zatrzymać! Pierwszym krokiem może być zapisanie się na interesujący Cię kurs online, gdzie naukę możesz dostosować do swoich obowiązków.
Wygospodaruj czas na naukę i ogłoś to otoczeniu!
Poinformuj wszystkich w Twoim najbliższym otoczeniu, że w wyznaczonym czasie nic innego nie robisz…(nie gotujesz, nie sprzątasz itp.) i potrzebujesz wsparcia w formie nieprzeszkadzania, nieprzerywania, niehałasowania czy zaopiekowania się dziećmi. Nie będziesz uczyć się skutecznie jeśli ciągle nauka będzie przerywana!
Zastosuj metodę szwajcarskiego sera
Obszerność materiału do przyswojenia Cię przeraża podziel go na mniejsze fragmenty. Ustal sobie priorytety nauki i wyznacz na każdą część konkretny czas. Łatwiej jest zrealizować cel mając ustalony limit czasu (np. „mam 2 godz. żeby przyswoić dany temat czy napisać konkretny tekst”) niż plan „zacznę czytać dziś po południu czy zacznę pisać jutro”. Dlatego warto szczegółowo określić sobie cele, aby później łatwiej „rozliczyć” się z zaplanowanych działań.
Mierz siły na zamiary
W trakcie nauki po godzinie, maksimum dwóch zrób sobie przerwę (15-20min), wykorzystując ją na małą przekąskę, spacer czy ćwiczenia ruchowe – to odświeża umysł! Koncentracja po dłuższym czasie spada na tyle, że nauka staje się stratą czasu! Zrób coś co pozwoli odpocząć Ci od nauki – przegląd Facebook’a Ci tego nie da!
Możesz sprawdzić po jakim czasie Twoja koncentracja spada i popracować nad nią. Jeśli będzie to 30, 40 czy nawet 20minut – spróbuj dopasować do tego krótsze przerwy polegające na spojrzeniu przez okno czy po prostu spacerze po pokoju.
Koniecznie powtarzaj materiał, ale z głową!
Aby materiał, który próbujemy przyswoić pozostał w naszej pamięci długotrwałej, konieczne są jego powtórki. Większość przyswajanej wiedzy po 24h ulatnia się… Najprościej jest powtórzyć materiał w tej samej postaci, którą przyswoiliśmy, ale czy skutecznie?
Dużo lepsze efekty osiągniemy, gdy powtarzać będziemy w krótszych odstępach czasu – po 15 minutach, po 1 godzinie, dwóch od zakończenia nauki, streszczając przeczytany tekst. Nawet kilkuminutowe utrwalanie wiedzy po tygodniu, miesiącu czy pół roku pozwoli zaczerpniętą wiedzę przenieść z pamięci roboczej do pamięci trwałej i zostawić w niej trwały ślad!
Metoda ta na pewno sprawdzi się na naszych kursach, które są dostępne 24h przez 365 dni.
Twórz w głowie siatkę wiążącą to co jest z tym co nowe
Rozwijając się dokładamy ciągle do naszej pamięci informacje nowe do tych, które już tam są. Jeśli mamy uczyć się skutecznie musimy zacząć tworzyć w naszej głowie siatkę powiązań „starych i nowych” wiadomości.
Lubisz kiedy czytany tekst pobudza Twoje zmysły czy wywołuje skojarzenia (szczególnie jeśli są zabawne)? – to właśnie jedne z metod, które rewelacyjnie sprawdzają się w przyswajaniu wiadomości.
W prostszy sposób pochłaniane są też wiadomości interesujące nas, i te które w trakcie nauki się powtarzają lub nie pasują do pozostałych. Stwórz swoją własną siatkę powiązań, za każdym razem odwołując się do przyswojonej już wiedzy!
Mapa myśli – najlepsza metoda tworzenia notatek!
Mapa myśli to najlepszy sposób nauki dla „wzrokowców”, dzięki niemu łatwiej przyswoić obszerny materiał, przetworzony w formie schematu i stworzeniu gałęzi powiązań tematycznych. Jest to świetny system tworzenia notatek, dzięki którym później łatwiej zrobić powtórkę materiału. Twórcą tej metody jest Tony Buzan (tzw. mindmapping) – szczegółowe informacje na jej temat znajdziesz w Internecie!
Jesteś słuchowcem? Nagraj się na dyktafon!
Jeśli łatwiej przyswajasz materiał słuchając treści możesz czytając notatki na głos nagrywać się na dyktafon. Nagrane informacje można w każdej chwili, w ramach powtórki, odtworzyć w czasie jazdy samochodem czy prac domowych.
Zastosuj metodę skojarzeniową!
Masz trudności z uczeniem się na pamięć, w szczególności nowych słówek w języku obcym czy skomplikowanych pojęć? Zapamiętywanie ułatwić Ci może stworzenie z nich opowieści, historyjek bądź śmiesznych rymów. Spróbuj, a przekonasz się ile radości możesz zaczerpnąć z takiego systemu nauki!
Pracuj nad koncentracją – nie rozpraszaj się!
Pomyśl o sytuacjach, w których brakuje Ci koncentracji podczas czytania czy wykonywania ustalonych zadań? Czy źródłem Twoich problemów z koncentracją jest:
- czynnik zewnętrzny np. hałas za oknem, krzyki dzieci za drzwiami, głośna muzyka, odbieranie telefonów czy smsów?
- robienie zbyt wielu rzeczy na raz, zamiast skupienie się na jednym temacie, zadaniu?
- określenie zadania jako zbyt nudne lub zbyt trudne?
- stres, że masz mało czasu, a dużo materiału do przyswojenia?
Odpowiedz sobie na pytania i postaraj się wyeliminować utrudniające naukę punkty! Wykorzystaj również wcześniejsze wskazówki
Znajdź w nauce formę zabawy!
Jeśli siedzenie w notatkach powoduje u Ciebie w tym tygodniu frustracje, znajdź webinary specjalistów, którzy przyswajany przez Ciebie temat przedstawiają z humorem. Możesz w tym czasie robić coś przyjemnego i przysłuchiwać się w tle.