W jakim wymiarze pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy?
Urlop wypoczynkowy zgodnie z przepisami kodeksu pracy, przysługuje każdemu pracownikowi. Urlop jest uprawnieniem pracowniczym osobistym i niezbywalnym, dlatego pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w życiu, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Przykład: Pracownik zatrudniony 15 listopada 2017 r., po miesiącu pracy (14 grudnia) nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu (przyjmując poniżej 10 letni staż), natomiast pracownik zatrudniony 05 grudnia 2017 roku prawa do urlopu w pierwszym roku pracy nie nabędzie wcale. Od 01 stycznia 2018 roku obaj pracownicy nabędą prawo do urlopu kolejnego w pełnym wymiarze, ponieważ prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Urlop wypoczynkowy – jaki wymiar?
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od łącznego okresu zatrudnienia danego pracownika. Na jego wysokość ma także wpływ szkoła jaką ukończył pracownik.
Urlop wypoczynkowy może wynosić:
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Specjalista ds. kadr ustalając wymiar urlopu dla danego pracownika wlicza okresy jego poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy oraz czas pobierania nauki. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
- szkoły policealnej – 6 lat,
- szkoły wyższej (w tym licencjat)- 8 lat.
Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy Specjalista ds. kadr musi ustalić wymiar urlopu proporcjonalnie do etatu.