Zamówienia bagatelne w Prawie Zamówień Publicznych 2021.
Nowe zapisy Prawa Zamówień Publicznych
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe zapisy Prawa Zamówień Publicznych, które dotyczą m.in. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.
Przygotowania do wprowadzenia nowego PZP trwały już od 2019 r. Jednakże już po przyjęciu tej Ustawy, ale jeszcze przed wejściem jej w życie wprowadzono zmiany dot. Zamówień bagatelnych. Zmiana ta zmusiła m.in. wszystkie jednostki do ponownej zmiany regulaminów udzielania zamówień i ich ponowne procedowanie
Jeszcze w listopadzie wydawało się, że do tzw. zamówień bagatelnych tj. w przedziale 50-130 tys. zł, będzie stosowane Prawo Zamówień Publicznych. Jednakże zakres ten miał być mocno ograniczony np. miało być jedynie zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym w Biuletynie Zamówień Publicznych. Dodatkowo, zamawiający w tym progu byli zobowiązani do sporządzania corocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach.
Zmiana Ustawy z grudnia 2020 kompletnie zmieniła podejście do zamówień bagatelnych. Spowodowała mianowicie, że zamówienia te w całości zostały wyłączone z Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, co oznacza, że wszystkie Regulaminy udzielania zamówień, które odwoływały się do PZP w przedziale 50-130 tys. zł netto, są nieprawidłowe.
Niestety, nie poszły za tą zmianą przepisy wykonawcze i tzw. dobre praktyki, które pomogłyby samorządom w przygotowaniu się do tych zmian, stąd ich większość nie posiada jeszcze nowej wersji regulaminów.
Mimo więc tego, że zmiana była postulowana przez większość podmiotów zobowiązanych do stosowania PZP, to tryb jej wprowadzenia „na ostatnią chwilę” wzbudził duży i uzasadniony niepokój Zamawiających.
Więcej informacji dotyczących zamówień publicznych w samorządach oraz przykładowy regulamin udzielania zamówień bagatelnych znajdziesz w naszym kursie „Pracownik administracji samorządowej”